Nasza strona na facebooku

ZAPRASZAMY SERDECZNIE

NA NASZĄ STRONĘ 

KLIKNIJ IKONKĘ :)

projekt: Czytanie to jedna z bram do wolności

nauka gry na djembe
nauka gry na djembe
nauka gry na djembe
nauka gry na djembe
teatr cieni
teatr cieni
teatr cieni
teatr cieni
kurs szybkiego czytania
kurs szybkiego czytania
kurs szybkiego czytania
kurs szybkiego czytania

Projekt
„CZYTANIE TO JEDNA Z BRAM DO WOLNOŚCI”

w ramach
Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki
współfinansowanego ze środków
Europejskiego Funduszu Społecznego
Priorytet IX Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach
Działanie 9.5 Oddolne inicjatywy edukacyjne na obszarach wiejskich
w Szkole Podstawowej nr 2 im. Marii Konopnickiej w Ozimku
„ człowiek – najlepsza inwestycja”


Nasza biblioteka ten rok szkolny rozpoczęła zupełnie odmieniona.
Dzięki dofinansowaniu z projektu „Czytanie to jedna z bram do wolności”, pomieszczenie biblioteki zostało odmalowane, położona została nowa wykładzina i zainstalowane nowe oświetlenie. Stare regały biblioteczne zostały odnowione oraz zostały zakupione nowe.
Wnętrze biblioteki nie przypomina już starej, ponieważ zmieniło się również ustawienie regałów, aby ułatwić Wszystkim uczniom korzystanie z nowych zasobów biblioteki.

Uzupełniliśmy księgozbiór o nowe pozycje: lektury,słowniki, poradniki,książki metodyczne, mnóstwo pozycji dziecięcych takich jak bajki, najnowsze pozycje młodzieżowe i popularno-naukowe.
W ramach projektu doposażono nas w nowy sprzęt komputerowy z oprogramowaniem dla bibliotek i odpowiednio przeszkolono jak należy wykorzystać go by znacznie ułatwić sobie pracę i stworzyć bibliotekę na miarę 21 wieku.

Największym wyzwaniem było zagospodarowanie tak małej powierzchni lokalu i stworzeniu w niej biblioteki, a zarazem czytelni w jednym, ale udało się. Z zasobów finansowych projektu zakupiony został przenośny teatr drewniany, ekran potrzebny do przedstawiania teatrzyku cieni (wcześniej kadra nauczycielska wzięła udział w warsztatach teatralnych na których pokazano nam jak mamy z dziećmi pracować by przekazać im wiedzę o tym jak stworzyć teatr cieni), materiały potrzebne do uszycia i stworzenia gotowej scenerii teatralnej, którą będzie można wykorzystywać do przedstawień w klasach. Zakupiliśmy również stroje teatralne. Na wyposażeniu biblioteki znalazły się również nowe pomoce logopedyczne, mnóstwo płyt CD na których znalazły się w większości ekranizacje lektur szkolnych, czy też materiały metodyczne do prowadzenia lekcji.

Jednym słowem powstał bardzo przyjemny "Zakątek biblioteczny", w którym można poczytać ulubioną gazetkę, czy też książkę. Czas w bibliotece szybko mija na ciekawych zajęciach i pogawędkach przy gorącej herbatce, a w każdy czwartek uraczyć się można słodką niespodzianką.

Księgozbiór został też uzupełniony o najnowsze pozycje dla dorosłych czytelników. Mogą z niego korzystać rodzice uczniów, którzy przychodzą do biblioteki po materiały potrzebne swoim pociechom.

Serdecznie zapraszamy do korzystania z zasobów naszej biblioteki
Wszystkich Uczniów, Nauczycieli oraz Rodziców

W ramach projektu zostały zakupione stroje dla dzieci do przedstawień teatralnych


Kolejnym cyklem spotkań w ramach projektu „Czytanie to jedna z bram do wolności” są spotkania w Teatrze Lalki i Aktora w Opolu – Teatr cieni.

Cykl obejmuje 8 spotkań, które mają na celu zapoznanie się z historią teatru cieni. Teatr cieni to odmiana teatru lalek, która polega na animowaniu, tzw. lalki cieniowej.
Odbyły się już 2 takie spotkania – 10 i 17 września 2011r. Na pierwszym spotkaniu Pan Dyrektor Krystian Kobyłka przygotował uczestników teoretycznie do tych zajęć, natomiast Pan Jan Chraboł, który jest aktorem – pedagogiem, a także wykładowcą, przedstawił nam motywy działania i pokazał nam teatr od drugiej strony. Następne zajęcia, już typowo warsztatowe, prowadził będzie asystent choreografa Pan Andrzej Czyczyło.
Podczas całych warsztatów poznamy metody tworzenia teatru cieni, techniki tworzenia lalek jak również dekoracje do tego rodzaju teatru. W trakcie kolejnych szkoleń poznamy pojęcia związane z teatrem, nauczymy się rozróżniać rodzaje lalek teatralnych, poznamy teatralne środki przekazu, tajniki modulacji głosu, ruchu, mimiki, wykorzystywania rekwizytów.
Warsztaty te, zarówno teoretyczne jak i praktyczne, w znacznym stopniu przyczynią się do dalszego wykorzystania zdobytej wiedzy w szkole. Pozwolą rozwinąć zdolność i wyobraźnię plastyczną u dzieci oraz pobudzić wyobraźnię twórczą i odtwórczą.
Warsztaty te można potraktować jako cykl lub wziąć udział w pojedynczych zajęciach.
Zajęcia te wpłyną na wszechstronny rozwój uczestników, rozwiną zainteresowania kulturą, wyzwolą kreatywność, niezwykle przydatną w życiu we wszystkich jego obszarach. Warsztaty takie to szansa na odkrywanie i rozwijanie swoich pasji.

Kurs szybkego czytania w ramach projektu


„nauczyć się czytać jest równie łatwo, jak nauczyć się mówić, a nawet łatwiej, gdyż zdolność widzenia rozwija się wcześniej, niż umiejętność mówienia”
Gordon Dryden

Jak myślisz?

 1. Czy należy czytać po jednym wyrazie ?
 2. Czytanie ponad 500 słów na minutę jest niemożliwe?
 3. Osoba która czyta szybko, rozumie mniej?
 4. Gdy szybko czytamy osłabiamy koncentrację?
 5. Czy do tej pory Twoje czytanie było naturalne?
 • Spojrzeniem obejmujemy więcej niż jeden wyraz, wychwytujemy sens zdania. Czytając po wyrazie musimy zrozumiane przed chwilą słowo dodać do sensu poprzedniego wyrazu, wykonując w ten sposób większą pracę umysłową.
 • Potrafimy objąć wzrokiem 6 wyrazów i to czterokrotnie w ciągu sekundy. Rachunek jest prosty: 4? 6 = 24 sł/s to 24 ? 60 = 1440 sł/minutę.
 • Czytając szybko bardziej się koncentrujemy, więc rozumiemy więcej.

Szkolenie oparte jest na literaturze Tony Buzana. Tony Buzan - jeden z największych światowych autorytetów z dziedziny mózgu i technik uczenia się. Jest konsultantem agend rządowych oraz międzynarodowych korporacji (m.in. General Motors, IBM, Hewlett-Packard, Walt Disney. Założyciel Brain Trust Charity, Use Your Head/Brain Clubs. Jest również twórcą Memoriady
1 Opracowanie na podstawie: Tony Buzan „Rusz Głową” str. 49

 

Sprawozdanie ze szkolenia w dniu 1 września 2011r. w ramach projektu.

 

W dniu 1 września br. Odbyło się szkolenie z zakresu logopedii pt. „Masaż dźwiękiem wg metody Petera Hess’a oraz nauka gry na djembe”, w którym wzięło udział 10 edukatorów (nauczycieli) naszej szkoły. W ramach szkolenia edukatorzy zapoznali się z budową i specyfiką afrykańskich bębnów djembe, nauczyli się prostych rytmów afrykańskich. Ponadto zostali wyposażeni w wiedzę na temat masażu dźwiękiem wg metody Petera Hess’a oraz wykorzystaniu mis dźwiękowych, gongów tybetańskich, Balatonu i didgerido.

 

Masaż dźwiękiem ma na celu pobudzanie naturalnych mechanizmów autoregulacyjnych organizmu dzieci szkolnych, niepełnosprawnych, mających np. problemy z koncentracją, tłumione emocje, cierpiących na bezsenność, różne formy stresu, napięcia, bóle i inne.

 

Powyższe szkolenie jest pierwszym z cyklu szkoleń z zakresu logopedii zaplanowanych w Projekcie, które ma się przyczynić do osiągnięcia celu głównego jak i celów szczegółowych Projektu, a także przyczynić się do dalszego wykorzystywania tej wiedzy w działaniach szkoły.

 • Data aktualizacji: 2021-09-19 19:36
 • |
 • Licznik odwiedzin: 1 471 540