Szkoła Podstawowa nr 2 im. Marii Konopnickiej w Ozimku

e-mail:
www: sp2.ozimek.pl
Data wydruku: 2021-10-28 04:49:56

Dzień Świętego Marcina

OBCHODY DNIA ŚWIĘTEGO MARCINA W NOWEJ SCHODNI

Tegoroczne obchody Dnia Świętego Marcina różniły się nieco od zeszłorocznych. Czym? Zachęcamy do przeczytania relacji młodych reporterów z SP nr 2 w Ozimku.

W piątek 13 listopada br. o godz. 16.00 mszą św. w kościele filialnym pod wezwaniem św. Jadwigi w Nowej Schodni rozpoczęły się obchody Dnia św. Marcina. Pieniądze zebrane podczas ofiarowania, tradycyjnie przeznaczane zostały na drobne potrzeby dzieci z ozimskiego Zakładu Opiekuńczo- Leczniczego dawniejszego Oddziału Opieki Długoterminowej. Po nabożeństwie wszyscy chętni ruszyli barwnym korowodem z lampionami ulicą Daniecką. Pochód rozpoczynali strażacy z OSP w Schodni Starej, za nimi jechał konno rzymski legionista Marcin (Szymon Walosek). I już po raz kolejny przemarsz odbywał się przy wtórze utworów muzycznych wykonywanych przez orkiestrę dętą. Tym razem o bezpieczeństwo uczestników przemarszu zadbali strażacy niosący na końcu korowodu płonące pochodnie.

Pochód świętomarciński w Nowej Schodni zawsze kończy się na boisku Szkoły Podstawowej nr 2 w Ozimku, gdzie uczniowie prezentują inscenizację spotkania legionisty Marcina z żebrakiem (w tej roli Patryk Kotysz, narratorki- Marta Piotrowicz, Julia Woszek, Izabela Pielorz i Michela Deja), odbywa się konkurs śpiewaczy, rozdawane są pyszne rogaliki i różne inne słodkości. Tego roku uczestników zabawy spotkało kilka fajnych niespodzianek.

Niestraszna byłaby nam deszczowa pogoda, bo wszystkie planowane punkty programu mogły odbyć się pod drewniana wiatą „Dietrichówki”, gdzie rozstawiono stoły i ławy dla gości. Tam również wszystkim chętnym rozdawano gorące kiełbaski ze świeżym, chrupiącym pieczywem. Przy ogromnym ognisku stały koszyki pełne świętomarcińskich rogali, które rozeszły się błyskawicznie wśród dzieci i dorosłych. . Wszyscy uczestnicy konkursu śpiewaczego otrzymali zgodnie z tradycją słodycze. Dzieciaki rozochocone fajną atmosferą świetnie bawiły się przy znanych przebojach wykonywanych na żywo przez orkiestrę dętą, a blask ogniska oświetlał ich rozbawione buzie.

Z roku na rok w naszych obchodach świętomarcińskich bierze udział coraz więcej osób, a kolorowy korowód z lampionami staje się coraz dłuższy. Cieszy to wszystkich organizatorów, bo to oznacza, że impreza nie jest nudna i stanowi rozrywkę dla całych rodzin, a nie tylko dla dzieci.

Głównym organizatorem obchodów Dnia Św. Marcina w Nowej Schodni jest Zarząd Koła DFK Nowa Schodnia, który zatroszczył się o stronę finansową i kulinarną obchodów. Nieocenione wsparcie finansowe Koło DFK zawdzięcza Ministerstwu Spraw Wewnętrznych Republiki Federalnej Niemiec za pośrednictwem Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno- Kulturalnych w Polsce, a także własnym środkom trwałym. O oprawę artystyczną obchodów zadbali nauczyciele

z SP nr 2 w Ozimku: panie A. Spyra, E. Palt, A. Gaszczyk, D. Adolf, I. Kukuczka.