Szkoła Podstawowa nr 2 im. Marii Konopnickiej w Ozimku

e-mail:
www: sp2.ozimek.pl
Data wydruku: 2021-10-28 05:09:45

Święty Marcin

ŚWIĘTY MARCIN 2016 W NOWEJ SCHODNI

Tegoroczne obchody Dnia Świętego Marcina nie różniły się

od zeszłorocznych, ponieważ od lat staramy się być wierni tradycji. Zachęcamy do przeczytania relacji młodych reporterów z SP nr 2 w Ozimku.

W piątek 13 listopada br. o godz. 16.00 mszą św. w kościele filialnym

pod wezwaniem św. Jadwigi w Nowej Schodni rozpoczęły się obchody Dnia Swiętego Marcina. Pieniądze zebrane podczas ofiarowania, tradycyjnie przeznaczane zostały na drobne potrzeby dzieci z ozimskiego Zakładu Opiekuńczo- Leczniczego dawniejszego Oddziału Opieki Długoterminowej. Po nabożeństwie wszyscy chętni ruszyli barwnym korowodem z lampionami ulicą Daniecką. Pochód rozpoczynali strażacy z OSP w Schodni Starej, za nimi szedł, obok obrażonego konia, rzymski legionista Marcin (Manuel Widera). I już po raz kolejny przemarsz odbywał się przy wtórze utworów muzycznych wykonywanych przez orkiestrę dętą. O bezpieczeństwo uczestników przemarszu zadbali ozimscy policjanci jadacy

na końcu korowodu.

Pochód świętomarciński w Nowej Schodni zawsze kończy się na boisku Szkoły Podstawowej nr 2 w Ozimku, gdzie uczniowie prezentują inscenizację spotkania legionisty Marcina z żebrakiem (w tej roli Łukasz Spika, narratorki- Marta Piotrowicz, Julia Woszek, Izabela Pielorz i Michela Deja), odbywa się konkurs śpiewaczy, rozdawane są pyszne rogaliki i różne inne słodkości. Jak co roku uczestników zabawy spotkało kilka fajnych niespodzianek.

Niestraszna byłaby nam niepogoda, bo wszystkie planowane punkty programu mogły odbyć się pod drewniana wiatą „Dietrichówki”, gdzie rozstawiono stoły i ławy dla gości. Tam również wszystkim chętnym rozdawano gorące kiełbaski ze świeżym, chrupiącym pieczywem. Przy ogromnym ognisku stały koszyki pełne świętomarcińskich rogali, które rozeszły się błyskawicznie wśród dzieci i dorosłych. . Wszyscy uczestnicy konkursu śpiewaczego otrzymali zgodnie z tradycją słodycze. Dzieciaki, rozochocone fajną atmosferą, świetnie bawiły się przy znanych przebojach wykonywanych na żywo przez orkiestrę dętą, a blask ogniska oświetlał ich rozbawione buzie.

Z roku na rok w naszych obchodach świętomarcińskich bierze udział coraz więcej osób, a kolorowy korowód

z lampionami staje się coraz dłuższy. Cieszy to wszystkich organizatorów, bo to oznacza, że impreza nie jest nudna i stanowi rozrywkę dla całych rodzin, a nie tylko dla dzieci.

Głównym organizatorem obchodów Dnia Św. Marcina w Nowej Schodni jest Zarząd Koła DFK Nowa Schodnia, który zatroszczył się o stronę finansową i kulinarną obchodów. Nieocenione wsparcie finansowe Koło DFK zawdzięcza Ministerstwu Spraw Wewnętrznych Republiki Federalnej Niemiec za pośrednictwem Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno- Kulturalnych w Polsce, a także własnym środkom trwałym. O oprawę artystyczną obchodów zadbali nauczyciele

z SP nr 2 w Ozimku: panie A. Spyra, E. Palt, B. Baron, K. Maksym, A. Cybińska,

D. Adolf, I. Kukuczka.