Szkoła Podstawowa nr 2 im. Marii Konopnickiej w Ozimku

e-mail:
www: sp2.ozimek.pl
Data wydruku: 2021-10-28 03:20:55

Samstagskurs

DFK Nowa Schodnia: Samstagskurs - Było super i ... szkoda, że się skończyło

W sobotę 10 grudnia odbyły się ostatnie zajęcia jesiennej edycji „Samstagskurs – Kursów Sobotnich”, który prowadzony był z inicjatywy DFK w Nowej Schodni.

Z tej okazji zaproszono wielu gości. Obok dzieci i ich rodziców zasiedli członkowie zarządu DFK Nowa Schodnia oraz Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 2 w Ozimku, w której projekt ten się odbywał.

Prowadzące kurs – panie Teresa Glensk oraz Barbara Baron, zadbały o uroczystą aranżację wnętrza, zapachy, muzykę i smaki bożonarodzeniowe, ponieważ tematem kursu był czas przedświąteczny.

Z tej okazji wszyscy ozdabiali bombki, wykonywali łańcuchy oraz wycinali i kleili Mikołaje, które potem zawisły na specjalnie dla Samstagskursu przygotowanej pięknej, ogromnej choince. Rodzice wraz dziećmi wspólnie wykonali wiele kolęd oraz pieśni świątecznych w języku niemieckim - wzruszenie było ogromne, gdyż w dzisiejszych czasach właśnie dla takich wspólnych chwil często brakuje czasu w rodzinach.

Następnie wszyscy mogli jeszcze raz powspominać piękne, wspólnie przeżyte chwile, oglądając zdjęcia ze wszystkich przeprowadzonych zajęć. Wszyscy jednogłośnie zwrócili uwagę na różnorodność zajęć, na ciekawe pomysły oraz wspaniałe gry i zabawy.

Na koniec zajęć wszystkim absolwentom kursu wręczono dyplomy i piłeczki, a koło terenowe zakupiło piękne duże Mikołaje z piernika, które wręczono wszystkim dzieciom oraz rodzicom, którzy przychodzili i brali udział w zajęciach.

Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Ozimku w swoim przemówieniu zwrócił uwagę na wartości płynące z umiejętności językowych, o tym, że człowieka stanowi kultura – a w tym własne tradycje, język oraz tożsamość narodowa mniejszości, które w tej szkole są pielęgnowane i dobrze kształtowane, a nie jest to prosta rzecz. Zwrócił również uwagę na bardzo dobrą współpracę szkoły z kołem terenowym DFK Nowa Schodnia i zapewnił, że dla takich projektów zawsze będzie otwarty i będzie takie inicjatywy mocno wspierał.

Rodzice, dzieci i DFK podziękowali nauczycielkom oraz p. Mariannie Rataj, która była obecna na każdych zajęciach oraz p. Kulig, która wiele razy wsparła kurs kulinarnie.

To były niezwykłe spotkania i większość już z niecierpliwością wyczekuje następnej edycji.

Kursy sobotnie są projektem Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno - Kulturalnych w Polsce i finansowane są ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych RFN oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Rzeczpospolitej Polskiej.