Mieliśmy dziś ogromną przyjemność gościć w naszej szkole Prezesa oraz członków Polskiego Związku Niewidomych z Polski Związek Niewidomych Koło Opole Powiat , którzy przeprowadzili w klasach V-VIII niezwykle ciekawą prelekcję pod nazwą "Lekcja z laska". Podzielono się z nami wiedzą dotyczacą osób niewidomych oraz zaprezentowano mnóstwo sprzętów, które pomagają osobom niewidomym w codziennym funkcjonowaniu: mówiacy zegarek, mówiacą wagę, mówiacy kalkulator, lupy, okulary lupowe i lornetkowe do oglądania np. telewizji, monookular przydatny np. w filharmonii lub teatrze. Nasi uczniowie dowiedzieli się, że istnieje nawet sprzęt do rozpoznawania kolorystyki ubrań. Osoby niewidome mogą czytać ksiażki zarówno te napisane alfabetem Brayla, które dzieci miały okazję zobaczyć, ale mogą też skorzystać ze sprzętu zwanego CZYTAKIEM, na którym bibliotekarz może nagrywać książki. Osoby niewidome mogą grać w szachy/warcaby, które są specjalnie przystosowane. Dowiedzieliśmy się, że kolorem, który jako ostatni zapamiętuje oko jest kolor żółty, stąd wszelkie oznaczenia/ostrzeżenia są zawsze w tej kolorystyce. Używając gogli i specjalnych lasek dla niewidomych dzieci mogły na moment wcielić się w osoby niewidome i pokonywać trudności napotykane na swojej drodze. Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem ile udogodnień istnieje dla osób niedowidzących i niewidomych ułatwiających im życie.

Dziękujemy Polskiemu Związkowi Niewidomych Koło Opole Powiat za wartościową prelekcję oraz dziękujemy pani Aurelii Biesiada za zorganizowanie tego spotkania.

Galeria
 do góry