Nasza strona na facebooku

ZAPRASZAMY SERDECZNIE

NA NASZĄ STRONĘ 

KLIKNIJ IKONKĘ :)

Ślady Niemieckości w Twoim Regionie

nasza_ekipa
nasza_ekipa
kuba
kuba

I znów wielki SUKCES w Szkole Podstawowej nr 2 w OZIMKU – uczeń Jakub Jończyk- Laureatem I. Nagrody Konkursu „Ślady Niemieckości w Twoim Regionie”

 

27 listopada w Sali Orła Białego w Opolu, przy ul. Piastowskiej odbyła się uroczysta Gala Wręczenia Nagród w ramach konkursu Domu Współpracy Polsko – Niemieckiej ŚLADY NIEMIECKOŚCI W TWOIM REGIONIE.

Konkurs skierowany był do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Celem tego konkursu było przede wszystkim odnalezienie i ukazanie w dowolny sposób śladów niemieckości w regionach zamieszkałych przez uczestników konkursu. Konkurs miał również  zwrócić uwagę na obecność elementów niemieckości w różnych regionach Polski jak również pozytywnie wpłynąć na pojmowanie przez społeczeństwo niemieckiego dziedzictwa kulturowego oraz wzmocnić identyfikację z kulturą i językiem niemieckim w regionach, w których stanowi to istotny walor kulturowy.

W konkursie wzięło udział ponad 200 uczestników z całej Polski. W kategorii szkól podstawowych udział wzięło 129 uczestników.

Tym bardziej cieszy nas fakt, iż to nasz uczeń – Jakub Jończyk został Laureatem Pierwszej Nagrody tego konkursu, a Jury pod kierownictwem pani dr Magdaleny Hlawacz z Uniwersytetu Opolskiego wysoko oceniło jego pracę.

Naszą szkolę reprezentowało aż czworo uczniów:

  • Agnieszka Lyp, która wykonała wspaniały album dokumentalny – polsko-niemiecki - o swojej rodzinie, jej przodkach i miejscach ich zamieszkania. Ona ślady niemieckości znalazła wśród najbliższych -  w swojej rodzinie.
  • Agnieszka Kuczka, która namalowała obraz olejny przedstawiający Kościół ewangelicko – augsburski w Ozimku
  • Alan Cziompel, który wykonał dokument o Siedlung (ach), czyli osiedlu robotniczym w Nowej Schodni
  • Jakub Jończyk, który wykonał obszerny album dokumentalny o Hucie Malapanew, o tym, co w niej wykonywano – odlewano. Ślady niemieckości wyszukał również w swojej rodzinnej miejscowości w Nowej Schodni oraz w Schodni i w Szczedrzyku. W albumie znajdziemy wspaniale czarno – białe fotografie oraz napisy polsko – niemieckie.

Wszyscy uczestnicy zostali uhonorowani dyplomami uczestnictwa, publikacjami Domu Współpracy – Polsko - Niemieckiej oraz słodkościami.

Prace uczniów powstawały pod okiem p. Barbary Baron, która również uczniów zachęciła do wzięcia udziału w tym konkursie.

Mały Karpik 2013

Mały Karpik 2013”

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Ozimku wzięli udział w konkursie „Mały Karpik 2013” organizowanym przez Ośrodek Kultury w Niemodlinie, Polskie Towarzystwo Rybackie, Agencję Rynku Rolnego, Lokalną Grupę Rybacką.

Konkurs ten, od lat tradycyjnie związany jest z Niemodlinem i jego okolicami, oraz z corocznymi obchodami „Święta Karpia”. „Mały Karpik” to młodszy „brat” Międzynarodowego Konkursu Rysunku Satyrycznego „Karpik” organizowanego w Niemodlinie, w tym roku już po raz jedenasty, skupiający prace artystów z całego świata (wśród laureatów tegorocznego konkursu są m.in. artyści z Polski, USA, Belgii, Rumunii, Niemiec, Ukrainy ). O popularności obu konkursów świadczy chociażby liczba nadesłanych prac- 414 prac na Konkurs Rysunku Satyrycznego i ponad 150 prac na „Małego Karpika”.

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Ozimku spróbowali swoich sił w konkursie plastycznym dla dzieci. Staraliśmy się „złowić” Karpika różnymi technikami plastycznymi. Były rysunki, prace malarskie, kolaże, wyklejanki, itp. Zarzuciliśmy nasze artystyczne wędki i … czekaliśmy na rybkę. No i udało się! Jedna z naszych uczennic Aleksandra Piechaczek zdobyła I miejsce w swojej kategorii wiekowej (kl.V-VI) wśród puli nagród specjalnych ufundowanych przez Agencję Rynku Rolnego Oddziału Terenowego w Opolu. To była „wielka ryba”, a jaka smaczna, bo powiązana z drogocennymi nagrodami. Laureatce serdecznie gratulujemy wygranej! Myślę, że w przyszłości spróbujemy swoich sił plastycznych ponownie. Zapraszam wszystkich chętnych do wspólnego wędkowania na papierze już za rok.

Teresa Glensk

  • Data aktualizacji: 2021-09-19 19:36
  • |
  • Licznik odwiedzin: 1 471 554